O nás - historie kapely JG Dix

Myšlenka na založení této formace se započala roditi léta Páně 2004, kdy sedmero přátel hledajíc způsob, kterak ozvláštnit svůj umělecký život, jalo se rozdmýchati pohaslý plamen holické kultury. Trumpetista Johny Gardenko, klarinetista Hans von Polish, saxofonista R. O. Man, bubeník Witeek, pianista Džerda, baskytarista Kůča a trombonista Carlos King rozhodli se scházeti ku společným zkouškám vydávajíce se do světa synkop a dixielandové hudby.

JG DixZpočátku jednalo o projekt jednorázového ražení, jehož cílem mělo býti presentovati se na výroční akademii holického gymnasia konané k 50 letům založení školy. I stalo se. Na veřejné generální zkoušce slavnostní estrády konané dne 24. 9. 2004 kapela Johny Gardenko Dixieland poprvé ovlažila publikum svými libými melodiemi. Nutno podotknouti, že první odezvy v sobě nesly rozpaky. Tato hudba nebyla v Holubově rodišti dlouho ku slyšení, a tak část publika nechápala poselství, které jim sdělováno jest. Dne následujícího, kdy celá show běžela naostro, byl zaznamenán nespočet positivních ohlasů, které hudebníky přiměly v další činnosti pokračovati.

Personální rošády však na sebe nenechaly dlouho čekati. Působení na vlastní žádost z technických důvodů ukončil Kůča. Jeho post zaujala sličná, talentovaná kontrabasistka Jituš přinášejíc do řad ansámblu krom svých nesporných hudebních kvalit i toliko potřebný půvab. Prestige bandu se dále posílila persónou legendárního gymnasiálního kytaristy Boba Machacka. Na přelomu roku 2005. a 2006. seskupení rozhodlo se spolupracovati s charismatickou zpěvačkou Hanny M. V roce 2008 započaly se hledati alternativy na různé posty v bandu. Perspektivní, šarmantní klarinetistka Schwester von Polish se stala přinejmenším rovnocennou alternativou ke svému bratru Hansovi. Navázati se rovněž podařilo externí spolupráci s multižánrovým multiinstrumentalistou Čendou, jenž precizně ovládá hru na několikero hudebních instrumentů – trubku a kytaru elektrickou i basovou.

JG DixZměnou prošel i prvotní název skupiny. Nový název J. G. Dix, čteno jazykem Shakespearovým, částečně odrážel i jistý posun či spíše rozšíření repertoáru. Jádro programu tak tvoří písně dixielandové, ovšem dále jsou zde připomenuty i osobnosti dalších komponistů jdoucí za rámec tohoto žánru.

Za dobu své existence formace vystoupila na akcích pořádaných konšely samosprávy holické, jakými byly Dny Holicka, Vítání máje, 100. výročí autobusové linky, vyhlašování nejlepších sportovců, slavnostní otevírání školky, sportovní haly etc. Dále pak koncertovala pro pardubického hoteliéra Oldřicha Bujnocha a jeho příznivce adekvátně nakvašených vinných hroznů, na akademii Gymnázia Dr. Emila Holuba či nejrůznějších firemních akcích, plesech, vernisážích, poslechových koncertech či festivalech (kupř. United European Jazz Festu v Hradci Králové). V dubnu 2007 započala se pak psáti tradice sólových vystoupení - Jazzové Velikonoce s J. G. Dix konajících se pravidelně na velikonoční sobotu v aule holického gymnasia.

JG Dix - Roman nahrává.Díky spolupráci s Dechovým orchestrem Kulturního domu města Holic vydali se statní rytíři holického jazzu nosící hrdě na své hrudi erb „JG Dix“ v roce 2007 i následujícím na dvoje vpravdě zdařilé výboje do říše Germánů, konkrétně do města Frohburgu. Konšelé samosprávy holické jali se poté léta Páně 2008 tutéž družinu vyslati do Strzelcu Opolskich, situovaných v jižním cípu polské země, aby zde utužili vazby se zdejšími spřátelenými kmeny. Ansámbl rovněž zanechal stopu v naší zlaté stověžaté matičce Praze, když se v červenci 2008 presentoval v rámci Hudebního léta v Senátu.

Všechna tato fakta byla v březnu 2009 sumarizována v éteru Českého rozhlasu Pardubice v rámci pořadu Večírek. Povzbuzena úspěchy výše popsanými banda tato v činnosti své i nadále pokračuje hledíc vstříc světlým zítřkům.

Největší show v dějinách JGDix se konala na prknech holického svatostánku kultury na podzim 2009. Své páté narozeniny oslavila kapela vpravdě královsky. Nechyběla řada mistrů tance i východočeských zlatých slavíků. Zaplněné jeviště zhlédlo současné i bývalé členy JGDix v nejrůznějších kostýmech - nechyběli tři strážníci či lapkové.

V závěru tohoto roku se dixielandová hudba velmi vyjímala na divadelním představení Těžká Barbora. Mistr notových zápisů Radek Škeřík nezklamal a tak mohly zaznít známé písně W+V i v Holicích.

I rok 2010 byl plný hudebních zážitků. Pro obohacení a zpestření kapela pozvala své hudební kolegy do koncertní síně, jež sluje klub U Holuba, který je pro akustickou jazzovou hudbu více než vhodný.

Na zimní období byla kapela v tomto roce dobře připravena a tak jazz zaznít mohl i v roubeném starobylém kostele Loučnohorském. Ani dvacetistupňové mrazy nezlomily odhodlání 9 hudebníků přednést skladby v plném rozsahu.

Nejvzdálenější destinací kterou kapela navštívila byl východoslovenský Medzev. Další z družebních měst holických. O společenskou zábavu se jak je již zvykem staral především Bob Machacek. O pozdvižení veliké se však díky své skerotičnosti postaral i Hans von Polish zapomenuvší notový material v Čechách.

V březnu roku 2012 se uskutečnilo v krásném kraji Vysočiny historicky první víkendové hudební soustředění JGDix. Věřme, že ne poslední.

Nahoru